Yabancı cisim aspirasyonu nedir?

26 Mayıs 2017, 09:56

Bebeğin sağlığı ve güvenliği açısından aile ortalıkta riskli ve dikkat çekici cisimler bırakmamalı.

Çocuklar neler yutuyor? (Yabancı cisim aspirasyonu nedir?)

4 – 5. aydan itibaren bebekler nesneleri ağzına sokarak keşfeder. Ağzına soktuğu emzik, diş kaşıyıcı, oyuncak olsa neyse ama TV kumandasından yerde bulduğu terliğe kadar, yanında bıraktığınız mendilden madeni paraya kadar her şeyi ağzına sokabilme ihtimali olunca panik yapmamak elde değil.
Çevresindeki bütün objeleri ağzına alarak, tadını ve dokusunu algılamaya çalışan bebekler nerdeyse 3 yaşına dek buna devam ederler. Tamam el koordinasyonları gelişiyor, keşfediyor, diş çıkarıyor bu yüzden damakları kaşınıyor, cisimleri çiğnemek onu konuşmaya hazırlıyor, dilini, ağzını ve çene kaslarını kullanmayı öğreniyor hepsi güzel hoş ama, bir anlık dikkatsizlik sonucu herhangi bir şeyi yutabilme ihtimali de var!

Çocuğun yabancı bir cisim yutma tehlikesine karşı ailelerin biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü çocuklar paradan iğneye, takı – tokadan deterjana birçok zararlı maddeyi yutabilir ve bu durum ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Hastaneye yutma güçlüğü ile başvuran çocukların genellikle yabancı cisimleri yuttuğu anlaşılıyor. Yutma güçlüğünün yanında fark edilmeyen karın ağrısı, kusma da eşlik edebiliyor. Yabancı cisim yutmada en tehlikelilerden biri yutulan pillerdir. Çünkü fark edilmeyen ve uzun süre kalan piller yemek borusu ile mide arasında delinmelere yol açabiliyor ve çok büyük boyutta ameliyatlara kadar giden tedaviler gerektirebiliyor.

Ülkemizde en sık rastlananlar deterjan içmek, para, iğne, pil yutma vakalarıdır. Deterjan yutmada çocuk kesinlikle kusturulmamalı çünkü deterjan yutarken yaktığı gibi bir de çıkarken yakıyor. Yapılacak şey bol su verip en yakın sağlık merkezine çocuğu yetiştirmek.

Çocuğun sağlığı ve güvenliği açısından, ailelerin ağzına aldığı cisimlere dikkat etmesi gerekiyor. Oyuncaklarının kopartılmaya müsait küçük parçaları olmadığına dikkat edilmeli, etrafta pil, iğne, bozuk para, toka, küpe gibi küçük objeler bırakılmamalı, kıyafetlerinde ısırılacak düğme ya da kolayca yerinden çıkan kurdele, ip gibi şeyler olduğunda dikkat edilmeli, tehlikeli bulunan dolaplar, çekmeceler kilitlenmelidir. Deterjanlar ve ilaçlar çocuğun erişebileceği yerlere konmamalıdır.

Bununla beraber ağzına aldığı emzikleri, oyuncakları düzenli aralıklarla temizlenmeli, hijyen olduğundan emin olunmalıdır.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem