Umut / Büşra Eker

20 Aralık 2017, 09:26

Umut;Gece gözlerinizi kapattığınız da karanlığın birden güneş ile aydınlatacağını düşünerek uykuya dalmaktır.

Hayatın bir çok evresinde yaşamış olduğumuz zorluklara göğüs gererken, ayakta kalmamızı sağlayan güzel günleri düşünerek, içimizde beslediğimiz umudumuzdur.

Yorularak yürüyerek gittiğimiz meşakkatli yolların sonunda bizleri bekleyen ışıktır.

Yaşamakta olduğumuz dünyanın nefes alışımızın ve bedenlerimizin işleyişi şaşırtıcı bir şekilde umut edebilmeye uygun tasarlanmıştır.

Öyle bir an gelir ki; boğazımıza kadar hüzün, üzüntü ve mutsuzluğumuz da boğuluruz. Bağırırız, hatta isyan bile ederiz, çoğu zaman uykusuz kalır gıdasız yaşar, beynimiz uyuşana kadar düşünüp dururuz. Ama en içinden çıkılmaz durumlarda bile eninde sonunda uyuruz. Ve aslında her yeni uyanış daha umutlu olur.

Yaşadığımız dünya umudu öğretir sanki. Her karlı ve soğuk kışın ardından yazın geleceğini de. Her gözyaşından sonra gülümsemelerimizin olacağını da. 

Ölüm ile yıpranan ruhumuz,doğumlarla yine umut etmeye devam eder. Umudu arayıp bulamadığını iddia edenlerin, etrafındaki sahip oldukları güzelliklere bakmaları yeterlidir.

Umutsuz yaşayan insan hayatı kendisine zindan eder ve yaşama dair hiç bir şey hissetmez bu da zamanla kendisini kendi eliyle zincirli bir mahkuma dönüştürür..

Hiç kimse tüm dünyayı değiştiremez.Ancak kendisini ve sahip olduğu yaşam alanını etkileyebilir ve tüm değişimler önce bir kişi ile başlar “KENDİMİZLE”

Umut; insanın içini ısıtan,yaşama isteği veren ışıktır. Umut varoluşun tüm sıkıntıları karşısında insanın direnişini olanaklı kılan biricik yetisi; şimdi’den kaçıp kurtulmanın anahtarı, gönlün anahtarı: yapabilmek demek. Umut istencin diğer adı, salt yaşamayı değil, iyi yaşamayı da istemenin adıdır. Temenni umudun değil umutsuzluğun eşanlamlısı bu yüzden.Temenni çabasız, emeksiz istenç, bir tür hüsn-u kuruntu, peki ama umut öyle mi? Aksine, umut çaba ve emek demek, kötücül olan ne varsa ona karşı ayak diremek, direnmek, ölümü değil yaşamı, kötüyü değil iyiyi, yokluğu değil varlığı seçiyorum demek. Bilincin en bilinçsiz, en ilkel, en insanî hâli, zaten öğretilmiştir, asla sonradan öğrenilmesi gerekmez, çünkü umut, bir bebeğin dünyaya daha ilk adımını atarken savurduğu çığlık demek, sözün özü: umut demek yaşam demek….”

Umut insanın özüdür çünkü gelecektir…

Güzelliklerle ve umutla dolu günleriniz olsun.

 

                                                                            Büşra EKER

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

DİĞER YAZILARI

Umut / Büşra Eker

20 Aralık 2017

Haset / Büşra Eker

24 Temmuz 2017

Cesur bir hamleye bakar her şeyin alt üst olması! / Bahar Nare Kızıl

Cesur bir hamleye bakar her şeyin alt üst olması!     Toplumun her katmanına sızan...

1 Aralık 2017

Tahir Elçi – Bir Cinayetin Anatomisi / Ali Haydar Çavuş

Katledilişinin Yıldönümünde Saygıyla.. TAHİR ELÇİ – BİR CİNAYETİN ANATOMİSİ..   – Bir senaryo hazırlandı, cinayet...

27 Kasım 2017

Dersim 38 Bir Alevi – Kızılbaş Kıyımıdır, ya da.. / Hüseyin Dedesoy

Dersim 38 Bir Alevi – Kızılbaş Kıyımıdır Ya da Tarihi Gerçekler ve iki Yüzlü Siyasetciler...

21 Kasım 2017

Sevginiz size mülk kazandıran bir duygu değildir / Ali Haydar Çavuş

Sevginiz size mülk kazandıran bir duygu değildir. Yeryüzündeki bütün canlıların özgürlükleri yaşam koşullarının temelini oluşturur....

21 Kasım 2017

Ma / Biz / Bahar Nare Kızıl

Ma/Biz!      Seyid Rıza Dersim Alevi toplumunun hafızasıdır! Bitirilmek istenen tarihidir! insansızlaştırılmak istenen coğrafyanın...

21 Kasım 2017

Copyright © 2017. Yeni Gündem