Türkiye’deki tutuklu gazetecilerin yüzleri Paris sokaklarına çizilecek

28 Mayıs 2017, 11:26

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in desteğiyle Türkiye’deki tutuklu 10 gazetecinin resimleri Paris sokaklarına çizilecek.

 

 

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) desteğiyle, C215 ismiyle tanınan Parisli ünlü sokak sanatçısı Christian Guémy, bugün ve yarın Türkiye’de tutuklu gazetecilerle dayanışma amacıyla Paris’in birçok caddesinde tutuklu 10 gazetecinin resimlerini çizecek.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, Türkiye’de onlarca gazetecinin “absürt” gerekçelerle ve zor şatlar altında tutuklu olduğuna dikkat çekerken,  Türkiye’nin gazeteciler için “dünyanın en büyük hapishanesi” olduğunu söyledi.

Deloire, sanatçısı Christian Guémy’nin yapacağı çizimler için ise şunları ifade ediyor: “C215 lakabıyla bilinen Christian Guémy’e yeteneğinden dolayı teşekkür ederiz. Erdoğan’ın susturmak istediği bu yüzleri, Paris kamuoyuna göstereceğiz. Bu, unutulmadıklarının göstermenin ve halkı ve karar mercilerini onlara destek olmanın bir yolu.”

 

#SaveTurkishJournalists (#TürkiyeliGazetecileriKurtarın) etiketiyle yapılacak olan çizimlerde, tutuklu gazeteciler Murat Aksoy, Şahin Alpay, Ahmet Altan, Kadri Gürsel, Nazlı Ilıcak, Musa Kart, İnan Kızılkaya, Tunca Öğreten, Ayşenur Parıldak ve Ahmet Şık’ın resimleri yer alıyor.

Şablonlar, Paris sokaklarında tutuklu gazetecilerle dayanışma göstermek isteyen herkese dağıtılacak.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem