Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tutuklama kararıyla mahkemeye sevk edildi

23 Mayıs 2017, 14:28

KHK ile işten atılan ve işlerine geri dönme talebiyle 76 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, önceki gece gözaltına alınmıştı.

 

Adliyeye getirilen eğitimcilerin savcılık sorguları tamamlandı.

Savcılık sorgularının ardından kararını açıklayan savcı, Özakça ve Gülmen’i tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti.

Avukat Selçuk Kozağaçlı, 76 gündür açlık grevinde olan Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarının iyi olduğunu ancak yıpranmış ve yorgun gözüktüklerini söyledi.

Emniyet ve savcılık sorgusuna ilişkin bilgi veren Kozağaçlı, polisin Gülmen ve Özakça’ya “Yaptığınız eylemlerle hak arayışından uzak, halkta kin ve nefret uyandıran eylem tarzı yapmanızın amacı nedir?” ve “Ülkemiz genelinde eylem birlikteliği yaparak ülkemizde Gezi türü olaylar mı başlatmak istiyorsunuz?” gibi sorular yönelttiğini belirtti.

Savcılık ise Gülmen ve Özakça’nın “DHKP/C’nin açık alan yapılanmalarının desteği ile eylemlerine devam ettiklerini öne sürerek; ‘ölüm orucu sonucunda eylemcilerin ölmesi sonucu örgütün ajitasyon yapabileceğini’ iddia etti.

 

 

 “GİTAR ÇALDIĞIN VİDEOYU NEDEN PAYLAŞTIN?”

 

 

Savcılık sorgusunda Semih Özakça’ya ‘2 Mayıs’tan öncesi ayrı bir dosyanın konusu olduğundan soramıyoruz’ denildiğini öğrenildi.

Savcının, Özakça’nın gitar çalıp türkü söylediği bir videonun Kamu Emekçileri Cephesi adlı Facebook sayfasından paylaşılması ve Özakça’nın da bu videoyu kendi hesabında paylaşmasının sorması üzerine, Özakça “Gitarı çalan benim” cevabını verdi.

Adliye içindeki koridorları kapatan polis, Gülmen ve Özakça’ya destek amaçlı gelenleri bina dışına çıkartırken basın mensuplarını da yaklaştırmıyor.

 

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem