Kameriye Adası’ndaki 1800 yıllık manastır yıkılma tehlikesi altında

16 Temmuz 2017, 22:12

Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki Kameriye (Kamelya) Adası’ndaki 1800 yıllık Ortodoks Kilisesi ile manastır, bakımsızlıktan yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Yunanlılar tarafından kutsal sayılan kilise ve manastır için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2013 yılında restorasyon çalışmaları için gerekli izin çıktığı halde bir şey yapılamıyor.

Hazırlanan projenin onaylandığını ve o zamanlar maddi kaynak da bulduklarını belirten Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal şöyle dedi:
“Kaynak, Belediyeler Birliği parası olduğu için bizim kullanma yetkimiz yoktu. Adanın bağlı bulunduğu Bozburun o zamanlar belde belediyesi iken, zamanın Belediye Başkanı Cemil Şener ile görüşerek restorasyonu birlikte yapma kararı aldık. Bu süreç uzadı ve bir türlü çalışma başlayamadı. Daha sonra Muğla büyükşehir olunca, Başkan Osman Gürün devreye girdi ama bu kez de tahsis konusunda sorun çıktı. Onlar da mahkemeye gitti. Osman Bey ile sürekli iletişim içindeyiz. Konu hala yargıda ve elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz.”

Selimiye’den sürekli çevre ada ve koylara tekne turları düzenleyen Şener Öztekin de, her geçen gün adanın perişan olduğunu gözlemlediklerini belirterek şunları söyledi:
“Her ne kadar biz sezon başında adada temizlik yapsak da, sezon boyunca ziyaretçiler kötü kullanıyor. Adadaki ağaçların hepsi dilek ağacına dönüştürüldü. Sezonda buraya günde bine yakın ziyaretçi geliyor. Oradaki asırlık zeytin ağacına yıllar önce birisi bir bez bağlamış ve herkes bunu dilek ağacı diye devam ettirmiş. O zeytin ağacı o kiliseden çok daha yaşlı, kilise sonradan yapılmış ama pislik içinde, içindeki her şey talan edilmiş. Müşteri götürmeye utanıyorum. Buna yetkililerin çözüm bulması gerekiyor.”

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem