Kalp hastası adayları yetiştirmeyin!

7 Ağustos 2017, 16:55

Doğumsal kalp hastalıkları bir yana şehir hayatı, hareketsizlik, sağlıksız beslenme kalp ve damar hastalıkları riskini artırıyor. Sokakta oynamak yerine bilgisayar başında vakit geçiren, hazır yiyecekler tüketen çocuklarda erken yaşlarda gelişmeye başlayan kalp ve damar hastalıklarına karşı yaşam şeklini değiştirmek şart oldu.

Evlerinden uzak, servisle gidilen okul hayatı ve çalışan anne – babaların yeterli zaman ayıramamalarından dolayı beslenmeye gereken önemi vermeyen çocuklar lezzetiyle de cezbeden fast food yemek kültürüyle büyüyorlar. Zamanla bu lezzetlere alışıyor, sebze ve meyve tüketmek istemiyorlar. Gün içerisinde ihtiyaçları olan protein, sebze, meyve ve tahıl grubundan yeterince beslenmeleri de mümkün olmuyor. Sonuç olarak bu lezzetli ama bol yağlı, kızartılmış, sağlıksız yiyecekler de kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlıyor.

Çocuklar ev ve okul arasında servis ile gidip geliyor, merdiven çıkmak yerine asansör ve yürüyen merdiven kullanıyor. Büyük şehirlerde fiziki yapısı yetersiz okullarda kısacık teneffüslerde belki 5 dakikalık koşuşturmadan başka fiziksel aktiviteleri olmuyor. Akşam evlerine döndüğünde ise bilgisayar başında vakit geçiriyorlar. Çünkü sokaklar oyun oynamaları için uygun değil, park ve bahçeler yetersiz. Seksek, yakalamaca, köşe kapmaca, saklambaç, yakartop gibi oyunlar güzel bir anı olarak bir köşede duruyor.

Dünya genelinde ölümlerin yaklaşık yarısı kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanıyor. İleri yaşlarda ortaya çıkabilecek kalp ve damar hastalıklarını önlemek için çocukluk çağından itibaren korunmak gerekiyor. Bu durumda kendimizi zorlayarak da olsa, zaman ve imkan yaratarak yaşam şeklimizi değiştirmek bir zorunluluk halini alıyor.

Peki bu yoğun tempoda yaşarken bunu başarabilir miyiz?

Sabah düzenli kahvaltı yapma alışkanlığını yeniden kazanmakla işe başlayabilirsiniz. Akşam TV keyfinizden bir saat ödün vererek sabah da bir saat erken kalkarak kahvaltı için zaman yaratabilirsiniz.

Çocuğunuza sağlıklı bir sandviç hazırlayarak öğlen fast food yiyeceklerden uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Evde yapılmış kek ve yanında bir kutu süt de o yediklerinden çok daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca meyvesini, kuruyemişini de beslenme çantasından eksik etmeyin. Arada fast food için de küçük kaçamaklar yapmasına izin verirsiniz. Ne de olsa o daha bir çocuk.

Çocuğunuzu ilgi ve yeteneğine göre spor ya da sosyal faaliyetlere yönlendirebilirsiniz. Hafta sonunu AVM de geçirmekten çok daha keyifli ve sağlıklı olacaktır.

Dinlenirken ve ders çalışırken tükettiği besinlere de dikkat edilmesi gerekiyor. Şekerli gıdalar, cips ve gazlı içecekler çocuk yaştan itibaren kalp ve damar sağlığını ciddi ölçüde tehlikeye sokuyor.

Çocuklar bir yandan sınav kaygısı, bir yandan erken ergenlik derken kendilerini sancılı, bunalmış ve yoğun stres altında hissedebiliyorlar. Çocuklarınızı mümkün olduğunca rahatlatmaya çalışmalısınız.

Teknolojideki hızlı gelişmeyle çocukların bilgisayar oyunları ve tablete yönelimleri hızla artıyor. Ebeveynlerin kontrolü elinde tutması, kurallar koyması büyük önem taşıyor.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem