Kadınlığımızı bize siz erkekler bahşedemezsiniz! / Asiye Sezgin

13 Aralık 2017, 20:53

Kadınlığımızı bize siz erkekler bahşedemezsiniz!

 

Kadınlığımızı bize siz erkekler bahşedemezsiniz! Uzun yollar katetik dünden bugüne, benliğimize erişmenin izleri varken her bir yanımızda. Sizlerin idelerine hayat verip hamallığını yaptığımız süreç miadını doldururken.

 

Bizleri eksiğiniz görüp göstermek boynunuzun borcu idi sanki. “Saçı uzun aklı kısa” “sırtında sopa karnında sıpa” gibi deyimler türettiniz, bizleri öteki gören.Yüzyıllarca, kadın olmak bir ayıpmış gibi cinslerimize empoze edilip erkliğe olan fetişizmi körüklediler. Fetişleştirilen herş ey algı zehirlemesidir. Regl olursun ayıp, göğüslerin çıkar ayıp, lohusalısın ayıp, emzirirsin o da ayıp. Bir annemizin bana söylediğini hiç unutamam, “siz şanslısınız, biz hamileyken saklanırdık erkeklerden, çocuğumuzu emzirmek bir yana sevemezdik kayınpederin yanında.” Tabuların devamındaki kadınların rolleri bilinçten uzaktır neredeyse.

 

Kendi cinslerini kutsatmayı öğretti bize sisteminiz. Erkek çocuk doğar tam altın, kız çocuğuna çeyrek altın.

Erkegın sünneti var bir de, anlı şanlı törenlere vesile olan. Bizlere saklanıp gizlenmemiz öğretilirken, sizler pipinizi gururla taşıdınız. Ve bu suça biz kadınlar da bilinçsiz olarak dahil olduk. Erkliğinizin gücünü kasıklarınızdan aldınız. Siz bize kadınlığımızı vermediniz, fakat biz erkliğinizi şahlandırıp sizleri var ettik.

 

Devletin ve tanrının baba diye kutsanması biz kadınları tarih sahnesinde ekarte etme politikasıdır. Rönasans denilen dinin devletleşme sürecindeki cadı avları kadının toplumsallaşmadaki etkisine kıyımdır. Orta çağ denilen karanlık çağda kiliseler öncülüğünde bir sürü kadın cadı kazanlarına kurban verilmiştir. Bizlerin hafızasını silip yarattığınız din ve devletle barıştıramazsınız.

Uydurma Havva ve Lilith safsatanız bizleri binlerce yıl köleleştirip şeytanla özdeşleştirmeniz yetmedi mi? Bizler uyandıkça sizler dinin ve devletin kırbacına davrandınız. Vaazlarla kadınlığımızın üzerindeki hükmünüzü güçlendirdiniz.

 

Dininizin ve devletinizin binlerce yıldır cinsiyetimize uyguladığı yasaklar ve zulümlere yabancı değiliz artık. Ataerkilliğe karşı durduğumuz gibi anaerkilliğe de karşıyız. Israrlarınıza rağmen kadın fetişizmine yönelmeyeceğiz. Erkliğin direncini kırmak için giyinsek de zırhları, sizlerin karşıtına bir kulvar yaratmayacağız. Aynı geminin ikinci sınıf insanları görseniz de beraber batıyoruz. Dümeni size bırakmaya hiç niyetimiz yok…

 

                                                         

                                                                                                              Asiye Sezgin

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

DİĞER YAZILARI

Tahir Elçi – Bir Cinayetin Anatomisi / Ali Haydar Çavuş

Katledilişinin Yıldönümünde Saygıyla.. TAHİR ELÇİ – BİR CİNAYETİN ANATOMİSİ..   – Bir senaryo hazırlandı, cinayet...

27 Kasım 2017

Dersim 38 Bir Alevi – Kızılbaş Kıyımıdır, ya da.. / Hüseyin Dedesoy

Dersim 38 Bir Alevi – Kızılbaş Kıyımıdır Ya da Tarihi Gerçekler ve iki Yüzlü Siyasetciler...

21 Kasım 2017

Sevginiz size mülk kazandıran bir duygu değildir / Ali Haydar Çavuş

Sevginiz size mülk kazandıran bir duygu değildir. Yeryüzündeki bütün canlıların özgürlükleri yaşam koşullarının temelini oluşturur....

21 Kasım 2017

Ma / Biz / Bahar Nare Kızıl

Ma/Biz!      Seyid Rıza Dersim Alevi toplumunun hafızasıdır! Bitirilmek istenen tarihidir! insansızlaştırılmak istenen coğrafyanın...

21 Kasım 2017

Mükemmel İnsan / Kerim Ersan

Mükemmel İnsan     Bir umut ışığı diyebileceğimiz iyi güzel bir insan profili var, bütün...

6 Kasım 2017

Copyright © 2017. Yeni Gündem