İştah kapatanlar

24 Mayıs 2017, 14:37

Canınız durmadan bir şeyler mi yemek istiyor? Karnınız doyuyor ama gözünüz doymuyor mu? Bu iştah denen şey nasıl kapatılır?

Hangi anneye sorsanız çocuğu iştahsızdır. Bu anneler çocuklarının iştahını açmak için çırpınır durur. Artık büyüdük. Fazla kilolar hem estetik açıdan hem de sağlık açısından tehdit oluşturmaya başlayınca iştahımızın açık olmasını değil kapanmasını diler olduk.

Sindirim sistemimizde uzun süre kalan yiyecekler bizi tok tutar. Ama yine de uzun süre tok tutan ya da iştah kestiği düşünülen her gıda kilo verdirir diye kendinizi aldatmayın. Her insanın metabolizması ve günlük aktivitesi farklı olduğundan bu konu kişiden kişiye değişir.

En bilinen tok tutanlar arasında haşlanmış yumurta, bir kahve fincanı fındık, 3-4 adet badem, 2 adet ceviz, yoğurt ve karabuğday yer almaktadır. Buğday çorbalarda kullanılabilir ya da haşlanıp yoğurtla tüketilebilir.

İştah kesmek için başka neler yapılabilir, göz atalım:

-Öncelikle vücudun susuz kalmaması lazım. Günde 2.5 litre su içmeyi unutmayın.

– Asitli içecekler mide asidini de artıracağından çabuk acıktırır. Yemeklerde, öğün aralarında asitli içecek içmemeye gayret edin. Bitki çayları mideyi rahatlatacağı gibi tok da tutar. Önceden hazırlayıp soğuttuğunuz çeşitli bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

– Kar amaçlı paketlenmiş gıdalar fazla kalori içermenin yanında çok yedirmeyi amaçlayan yiyeceklerdir. Gazlı ve boyalı içecekler de aynı özelliklere sahip olduğundan uzak durulmalı.

– Yürümek her derde deva. Form tutup, kaslarınız kuvvetlenirken, beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Bu da sizi olumsuz düşüncelerden koruyacaktır. Yürürken dışarıda akan bir hayat olduğunu fark edip, yemek düşünmekten bir nebze uzaklaşmak da mümkün. Oburluk kanınıza işlediyse gördüğünüz her yiyeceği canınız çekebilir, bunun için bilimin yapabileceği bir şey yok J

– Abur cubur, şeker, çikolata gibi gıdaları evinizden uzak tutmaya çalışın. Arada küçük kaçamaklar ile sınırlı kalın.

– Entegre et, salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünlerini tüketmeyin. Kalorileri yüksek ve bol yediren bu gıdalarla aldığınız kalorileri hesaplamak zor olabilir.

– Krema ve mayonez ile tatlandırılmış yiyecekler de fazlasıyla kalori içerdiğinden ve farkına varmadan yedirdiğinden uzak durun.

– Üç beyazı yazmamak olmaz. Her zaman uzak durmanız gereken un,  şeker, tuzu da sofranızda minimum tüketmeye gayret edin.

– Rafine gıdalar ve dışarıda içeriğini bilmediğimiz her türlü yiyecek de uzak durmanız gerekenlerden.

– Evde yapılan hamur işleri, kızartmaların iştah kabarttığı bir gerçek. Mümkün olduğunca tüketmemeye hayret edin.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem