İnsülin direnci ve beslenme sorunları

29 Mayıs 2017, 11:12

İnsülin direnci olanlarda uzun süre aç kalmak tehlikeli olabilir.

Sağlık sorunu olmayan bir kişinin oruç tutması bilinçli ve usulüne uygun yapıldığında kişiye zarar vermez. Ancak tüm gün aç kalan kişi iftarda aşırıya kaçtığında bünyesinin zorlanması kaçınılmazdır. Ramazan ayında iftar ve sahur sonrası aşırı yemenin sonunda hareketsizlik ya da uykuya geçiş, yüksek tansiyon, hızla yükselen kan şekeri ya da kalp krizi riskini artırmaktadır.


İnsülin Direnci Olanlarda Kilo Verme Sorunu
İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin; pankreas organından salgılanan bir hormondur. Bu hormon kan şekerini kandan ihtiyacı olan gerekli organlara ulaşmasını sağlar.
İnsülin direnci ise şekerin dokulara ulaşmasının engellenmesi anlamına gelir. Bunun sebebi de insülin hormonunun aşırı salınımıdır. Pankreas tarafından fazla salgılanan insülin hormonu aşırı açlık hissi ile birlikte çok yemeye sebep olur. Çok yemek ve çok kilo da insülin direncini daha da arttırır. Bu nedenle kanda dolaşan fazla insülin hormonu beraberinde metabolik hastalıklara sebep olur. Obezite, hipertansiyon, kolestrol gibi kronik hastalıklar bunlardan bazılarıdır.

İnsülin direnci kilo alımını arttırır, kilo vermeyi zorlaştırır, fazla kilolu olmak ise insülin direnci seviyesini arttırır.

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?
• Çok fazla acıkmak
• Kilo da sürekli artma,
• Daha çok tatlı yeme isteği,
• Yemek sonrası uyku bastırması,
• Geceleri uyanıp yemek yeme isteği,
• Hızlı yemek yemek,
• Konsantrasyon bozuklukları,
• Vücutta ödem, şişkinlik,
• Yağlanma; özellikle bölgesel yağlanma

Bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayanlar bir sağlık kuruluşunda muayene olarak kan tahlili yaptırmalıdır.

İnsülin Direnci Olanlar Kilo Alıyor
Bunun sebebi vücutta insülin salınımı kişiye açlık hissettirip çok yemesine sebep olur. Sürekli tatlı yemeği isteği, normal öğünden çok zaman geçmeden tekrar yemek yeme isteği, hamur işi (makarna, pilav, ekmek vs) yemeden doymama, gece yemeleri insülin direnci olan kişilerin şikayetleri arasındadır. Aynı zamanda halsizlik ve hareket etmek istememe kişilerin kilo almasına sebep olur.

İnsülin kanda yüksek sevilere geldiği anda kandaki şeker seviyesini çok hızlı şekilde düşürür. Bu da yeniden kişinin şeker ihtiyacını arttırır. Kan şekerini hızlı yükselten ve yavaş yükselten gıdalar vardır. Özellikle posasız gıdalar ve glisemik indeksi düşük gıdalar kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bunlar beyaz ekmek, pirinç, şeker, hamur işleri gibi yiyeceklerdir. Meyve, sebze ve tahıllar ise posalı gıdalar grubunda yer alır.

Fastfood, şekerli, unlu gıdalar, katkı maddesi olan gıdalar, konserveler, trans yağlar, şekerli meyve suları, gazlı içeceklerin fazla tüketimi vücutta direkt yağlanmalara sebep olmaktadır.

Hareketsizlik ve su içmemek de metabolizmayı olumsuz etkiler.

İnsülin Direnci Olanlarda Kilo Verme
İnsülin direnci olan kişiler diyabet ve obezite olma riski taşırlar. Kilo vermek de sağlıklı bir kişiye göre daha zordur. İnsülin direncinin vücut metabolizmasını engellemesinin önüne geçebilmek için ideal kiloya inmek ve bu ideal kiloyu korumak önemlidir.

İnsülin direnci ile mücadelede beslenme ve sporun yanı sıra ilerleyen vakalarda ilaç tedavisi önerilmektedir. Beslenme için sık sık azar azar beslenmeli, aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Gerekirse bir beslenme uzmanına danışarak kişiye özel beslenme programı hazırlanmalıdır.
Spor, diyabet ve obezite riskinin önüne geçerek diğer metabolik hastalıkların oluşumunu da engeller. Kilo vermeyi kolaylaştırır.
İnsülin direncini kontrol altına alabilmek ve insülin hormonundan görevli pankreas organını korumak amacıyla uzmanlar tarafından detaylı muayene sonucu ilaç tedavisi önerilmektedir.

 

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem