Gökmedrese’ye de kıydılar

24 Mayıs 2017, 13:24

Evliya Çelebi'nin “Benzeri bir daha asla yapılamaz” dediği Gökmedrese’nin Selçuklu çinileri asitle temizlenip maviye boyandı.

Sivas’ta bulunan 750 yıllık Gökmedrese, Selçuklu döneminin en önemli eserlerinden.

Cumhuriyet’ten Ceren Çıplak’ın haberine göre, yaklaşık 20 yıldır süren restorasyon çalışmaları medresenin minarelerinde ve minare kaidesinde yer alan çinilerin asitle temizlenerek maviye boyanmasıyla son buldu.

Sanat tarihçisi Şennur Şentürk, medreseyi yanlış ameliyat edilip şehrin ortasında terk edilen bir hastaya benzetti.

“Zaman içinde bakımsızlık, kötü restorasyonlar nedeniyle çiniler tamamen yok olmuş, en son da hâlâ sürmekte olan restorasyonda da bu alanlar asitle temizlenerek mavi boya ile boyanmış ve içler acısı bir görünüm almış” diyen Şentürk, onarımın çini restorasyonu yapan uzmanlar tarafından yapılması gerektiğini, bünyesinde uzman restoratör bulundurmayan herhangi bir inşaat şirketinin böyle bir restorasyonu yapamayacağını belirtti.

Sivas’taki Gökmedrese Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında 1271 yılında vezir Sahip Ata tarafından yaptırıldı. Yapı taç kapısı, çifte minareleri, dönemin firuze renkli Selçuklu çinileri ve kabartma taş süslemeleriyle Türk sanatında ve dünya kültür mirasında önemli bir yere sahip. Ancak zamanla tahribata uğradığından uzun süredir restorasyon uygulanıyor.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem