Gitmiyor Kardeşim, Böyle Gitmiyor! / Hüseyin Kaya

5 Eylül 2017, 10:10

Gitmiyor Kardeşim, Böyle Gitmiyor!

Ortadoğu’da kartlar yeniden karılırken, yeni ittifakların oluşması da kaçınılmaz oldu. Bölgedeki gelişmelerin ve güç dengelerinin değişmesi; Suriye ve Irakt’aki Kürtlerin konumlanışı, Irak Kürtlerinin bağımsız bir devlet olma yolundaki, referandum isteği, başta İran ve Türkiye’yi düşündürmeye, hatta zorunlu olarak görüşmeye doğru itti. Son İran Genelkurmay Başkanının Türkiye’yi ziyaret etmesini böyle okumak gerekir diye düşünüyorum. Yakın bir gelecekte, aynı cephede ve birlikte hareket edebileceklerine de şaşırmamak gerekir…

Oysa, Suriye’de başlayan savaşla birlikte; ülkemizin huzuru, düzeni ve güvenliği bozulmuş, toplumun mutlu olma isteği gittikçe yerini zorunlu olarak başka önceliklere bırakmıştı. Politik söylem ve yaptırımların, ideolojik ve inanç eksenli olması, ayrışmadaki hızlanmayı tetiklemiş, güvensiz bir ortam sağlamıştı. Gerçi mutluluk her kültür-inanç veya geçim şekillerine göre değişkenlik gösterse de, bunların toplamı olan mutluluğun ifade edilmesi aynıdır.

Ülkenin gidişatı, içinde bulunduğu siyasal ve politik gelişmeler, konjoktürel durum, Ortadoğu coğrafyasındaki gelişmeler göstermiştir ki, bir coğrafyaya akıl hocalığı yapmak, göle maya çalmak gibidir. İşte sonuç ortada, göl maya tutmamıştır. Jeopolitik olarak hassas bir noktada olmamız, kabadayılık taslamakla, inatlaşma ile yürümedi ve yürümeyecektir. Akıllı-reel ve sabır gerektirecek bir siyaset ve eylemler ile hareket edilmedi. Acemice ve bölgenin karmaşık yapısını iyi analiz etmeden, balıklama dalmanın sonucunda, kafamız bölgedeki dünya ağalarının ve diğer güçlü bölge ülkelerinin sert politikalarına çarpmış diye tanımlasak yeridir.. Arap ülkelerinin yalancı baharına kanmak buna denir işte!

Geçmişte bir koyup, dört alacağımız, iflas etmiş bir politikanın tekrardan denemesi boş bir hamleden ibaretti. Suriye bataklığına saplanmanın, çeşitli bahaneler ve kılıflar uydurmanın dayanılmazlığı olsa da, evdeki hesap çarşıdaki hesaba uymadı. Hatta bu iştah kabartmanın sonucunda, iç politikada da veya olumsuz ve yanlış politikaları eleştirenlere, Ortadoğu gerçeğini görüp uyaranlara neler olduğunu hepimiz biliyoruz. Kimileri cezalandırıldı, kimileri işinden oldu. Can yakmalar, cezalandırmalar, tutuklamalar olarak yaşanmış sayısız örnekler bulmak mümkündür. Gelinen noktada, ateş püskürdüğümüz devlet ve liderlere şimdi selam verip, gül gönderiyoruz. Dostluklar geliştiriyoruz. Temel’in dediği gibi; şimdi ne oldu?

Bütün bunların sonucunda, hala bazı şeylerde diretmenin mantığını anlamak zordur. Dış siyasetteki yanılgı ve hataları görüp, dengelemeye çalışmak, ayar vermek veya normalleşmek ne kadar doğalsa, iç siyasette de buna gerek vardır. Aksi halde yine kafayı bir yerlere çarparız. Oynanmadık, kurum-kuruluş, banka kalmadığı gibi, Okul-üniversite-gazete-TV bırakılmadı. Muhalif olanları susturmakla kalınmadı ve İşinden edildi, işin elinden alınarak, açlığa mahkûm edildi. Ne olacak şimdi? Bütün bu yaşananlar, toplumda kendini mutsuz hissedenlerin mutsuzluğunuzu mu giderecek? Yaşanan acıların yerine koyabileceğimiz neyimiz kaldı?

Ders alabileceğimiz o kadar çok tecrübeden sonra; yaşanmışlık dediğimiz usta, suçladığımız, düşman gördüğümüz ve inancına- mezhebine vurgu yaparak yaptığımız siyaseti, yerden yere vurmuştur. Süreç yanıldığımızı, yalnız kaldığımızı, değişmemiz gerektiğini bize göstermekte ve bizi uyarmaktadır.

Artık saadete gelelim. Gitmiyor kardeşim, böyle gitmiyor! Bütün bunların toplamında, toplum olarak, mutlu değiliz. Mutlu olmamız ve geleceğe güvenle bakmamızın yolu, olumsuzlukların giderilmesine bağlıdır. Başka yolu var mı?

                                                                                                Hüseyin Kaya

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

DİĞER YAZILARI

Ma / Biz / Bahar Nare Kızıl

Ma/Biz!      Seyid Rıza Dersim Alevi toplumunun hafızasıdır! Bitirilmek istenen tarihidir! insansızlaştırılmak istenen coğrafyanın...

21 Kasım 2017

Mükemmel İnsan / Kerim Ersan

Mükemmel İnsan     Bir umut ışığı diyebileceğimiz iyi güzel bir insan profili var, bütün...

6 Kasım 2017

Osmanlı kayıtlarında yok denen Pir Sultan kayıtları / Hamza Aksüt

OSMANLI KAYITLARINDA YOK DENEN PİR SULTAN KAYITLARI   Aleviliğin en ünlü Hak aşıklarından olan Pir...

6 Kasım 2017

Barzaniciler’in Irak ve Suriye Notu / Onur Çetinkaya

Barzaniciler’in Irak ve Suriye Notu   Amerika, Suriye’de kara ordusu olarak kullandığı YPG eliyle güneye...

26 Ekim 2017

Onurca-2 / Onur Çetinkaya

Onurca-2   Tecrübeme dayanarak söyleyebileceğim tek şey var dine dair, o da; kutsallarımızı anlatarak prim...

23 Ekim 2017

Copyright © 2017. Yeni Gündem