Gebelikte kilo kontrolü

11 Haziran 2017, 23:21

Hamileyken bunları yaparsanız kilo almazsınız.

Hamilelikte kilo alımı kişinin boyuna göre değişim gösterse de hekimler 10 ila 17 kg arasında almayı normal kabul ediyorlar. Hamilelik öncesi normal kilonun üzerinde bir kiloya sahip olanlar +10 kilo artışını göze almalıdır. Annenin hamilelik öncesi kilosu bu yüzden çok önemlidir.

Kilo alımı ilk 3 ayda az daha sonraki 6 ayda daha fazladır (ortalama ayda 2 kilo gibi). Bebeğin gelişimi iyi olduğu sürece, annede de tansiyon, kan şekeri yüksekliği, idrardan albümin atılımı olmuyorsa kilo artışının biraz fazla veya biraz az olması da çok önemli değildir.

Hamilelik boyunca kilo almamak için diyet yapmak hiç de akıllıca bir davranış değildir. Annenin yedikleriyle beslenen bebeğe zarar verebilir. Hamileler basit birkaç kurala uyarak aşırı kilo almadan sağlıklı beslenebilirler.

– Öğünleri atlamayın
– Beyaz ve kepekli ekmek tüketmeyin. (Fazla miktarda kepekli ürün demir eksikliği yapıyor)
– Tatlı ve hamur işinden uzak durun. Çok canınız çektiğinde küçük porsiyonlarla kendinizi ödüllendirebilirsiniz.
– Tuzdan uzak durun.
– Hamilelikte ana öğün daha önemlidir. Ara öğünler geçseniz de ana öğünlerde tam doymaya gayret edin.
– Asitli ve şekerli içecekler tüketmeyin. Bol su için.
– İki canlıyım diye iki kişilik yemeyin. Yediklerinizin miktarı değil, niteliği önemli.
– Gün içinde hem et, hem sebze tüketmelisiniz. Akşam ve öğle yemeğinde bu iki besin türünü bölüştürün. Birinde et yediyseniz birin de sebze yiyin.
– Uyku saatiniz düzenli olsun. Böylece biyolojik ritminiz normale döner. Aşırı kilo almaktan kurtulursunuz.
– Her fırsatta yürüyüş yapın.
Tüm bunları yaparsanız maksimum 10 – 12 kg alarak gebeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Bunun neredeyse 6 kg ı bebek ve eşi diye düşünürsek en fazla 4 kg almış olacaksınız ki bebeğinize anne sütü verdiğinizde metobolizmanız inanılmaz hızlı çalışıyor ve bazen hamilelik öncesi kilonuzun bile altına düşme ihtimaliniz olacaktır.

Emzirirken de beslenmenize dikkat etmelisiniz. Demir takviyesi çok önemli. Ülkemizde annelerde en sık rastlanan demir eksikliği sizi yorgun ve depresif yapacağından doktorunuzun tavsiyesi ile demir vitaminleri almanız gerekecektir.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem