FETÖ’nün ‘mahrem asker abileri’ne operasyon

24 Mayıs 2017, 10:59 DHA

Konya’da polis, FETÖ/PDY’ye yönelik iki ayrı operasyon düzenledi. TSK’da görev yapan örgüt üyesi rütbeli askerleri yönlendiren ‘mahrem asker abileri’ olarak nitelendirilen ve haklarında yakalama kararı çıkan 115 kişiden 30’u gözaltına alındı.

 

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince daha önceden 5 etapta gözaltına alınan 328 şüphelinin ‘etkin pişmanlık’ yasasından faydalanmak için verdikleri ifadeler doğrultusunda örgütün, TSK’da görevli örgüt üyelerini yönlendirdiği ileri sürülen ve ‘mahrem asker abisi’ olarak nitelendirilen 115 kişi belirlendi. 115 kişi hakkında, ‘Anayasayı ihlal, Yasama organını engellemeye teşebbüs, hükümete karşı isyan ve silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından haklarında yakalama kararı çıkartıldı.

27 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Bunun üzerine polis tarafından bugün sabah saatlerinde 27 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Daha önceden belirlenen adreslere yapılan baskında çoğunluğu öğretmen 30 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin örgütün ‘Mahrem asker abisi’ sisteminde müdür, müdür yardımcısı görevini üstlenenlerin de olduğu belirtildi. Hakkında yakalama kararı çıkartılanlar arasında 22 kişin de daha önceki operasyonlarda tutuklandığı bildirildi.

Operasyonların devam ettiği ve gözaltı sayısını artabileceği belirtildi.

Tolga YANIK/KONYA, (DHA)

 

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem