Emekliler için en yaşanabilir ülkeler açıklandı

21 Temmuz 2017, 16:56

Fransız global varlıklar yönetim şirketi Natixis Global Asset Management’ın yaptığı araştırma sonrası emekliler için en yaşanabilir ülkeler açıklandı: Türkiye, 39. sırada

Natixis Global Asset Management’ın araştırması en yaşanabilir ülkenin Norveç olduğunu gösteriyor. Kıbrıs, Şili, Meksika ve Çin’in ardından gelen Türkiye ise 39. sırada yer aldı.

Emekliler için en yaşanabilir 10 ülkeden sekizini Kuzey Avrupa ülkeleri paylaşırken, 2 sırayı da Yeni Zelanda ve Avustralya paylaştı.

Sağlık, maddi zenginlik, emeklilik finansmanı ve yaşam kalitesinin ölçü alındığı araştırma sonuçlarında en iyi 10 ülke Norveç ve İsviçre’nin ardından sırasıyla İzlanda, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Almanya, Danimarka, Hollanda ve Lüksemburg oldu.

Küresel Emekilik Endeksi’nin ilk sırasında yer alan Norveç’in orantısal puan yüzde 86 olurken, 39. Sıradaki Türkiye’nin orantısal puanı yüzde 45’te kaldı.
Kriterler içerisinde Türkiye’nin en iyi orantısal puanı ise yüzde 53 ile sağlık ve emeklilik finansmanı alanlarında oldu. Türk emeklileri yaşam kalitesi alanında yüzde 37, maddi zenginlik alanında ise yüzde 39 orantısal puanda kaldı.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem