Devrim şehitleri de ölümlüdür / Zeynep Derya Yıldız İnce

3 Temmuz 2017, 16:01

DEVRİM ŞEHİTLERİ DE ÖLÜMLÜDÜR..

 

 

Sivas’ın hesabı sorulacakmış..

Maraş’ın hesabı da sorulacakmış..

Unutulmaz Gazi’nin de hesabı sorulacakmış.

Arada atladıklarım olursa onların da hesabı sorulacakmış.

Devrim şehitleri  ölümsüzmüş onların da hesabı sorulacakmış…

 

Kim ne derse desin gerçek bir tanedir ve insanlar ölür. Elbette nasıl yaşayacağımıza kendimizin karar verebildiği gibi nasıl öleceğimize de biz karar verebilmeliyiz. Ölürken bile bir şeyleri değiştireceğine inanan insanlar gerçek kahramanlardır ve isimleri sonsuza kadar yüreklere yazılır. Bunda hemfikir olmayan yoktur muhakkak.

 

KHK’lar ile binlerce insan işlerinden atıldı, meslekleri ellerinden alındı. Açlığa yoksulluğa ve zan altında bırakılmışlığa mahkum oldular. Bir avuç insan dışında itiraz eden olmadı. Nuriye ve Semih Ankara’nın göbeğinde açlıkla sınadılar bedenlerini. Hayatlarımızı alabilirsiniz ama onurlarımızdan vazgeçmeyeceğiz dediler. Şu anda tutuklular ve hepimiz elimiz yüreğimizde ölecekleri haberini bekliyoruz.

 

Nuriye ve Semih tutuklandığından bu yana Ankara’da her öğlen eylem ve açıklama yapılıyor. Hepi topu 15-20 kişi direniyor. Yanlış değil sadece 15-20 kişi. Sosyal medyaya şöyle bir bakıyorum da vay arkadaş yarın devrim olabilir diye geçiriyorum içimden. Her gün bir katliamın hesabı soruluyor. Her gün insanlar ‘yalnız değildir yanındayız’ mesajı paylaşıyor. Oysa gerçek, eylemlere baktığımızda tokat gibi çarpıyor yüzümüze. İnsanlar sessiz, her biri sokağa çıktığında öldürüleceğinden korkuyor. Kendilerinin ve sevdiklerinin bir grup esnaf, polis ya da silahlı siviller tarafından katledileceğinden endişe duyuyor. Çünkü ardından yeri göğü inletecek, hesabını soracak insanlar yok. Katilleri birer ikişer sessiz sakin salıverilecek bunun bilincindeler. Sosyal medyada bir kaç saat güzel bir fotoğrafını paylaşıp falan kişi ‘ölümsüzdür hesabı sorulacak’ yazılıp herkes tatiline, işine ve yoluna bakmaya devam edecek. Bu, pisi pisine ölümdür ve kimse artık pisi pisine ölmek istemiyor. Doğu Perinçek varsın yargının altın çağını yaşadığını iddia etsin sokaktaki kimsenin zerre kadar güveni kalmadı adalete. Türkiye’de yaşanan her olayda aman tadımız kaçmasın Ali Rıza Bey tadında muhalefet eden ana muhalefet lideri bile bunun için yürümüyor mu günlerdir sıcak asfaltta.

 

Sadece bunun için bile Nuriye ve Semih yaşamalı. Her ikisi de birer kahraman. Onurları için ölümü göze aldılar ve insanlara bunu gösterdiler. Ancak yaşamalılar. Hem de onlar gibi insanlar çok uzun yaşamalı kendileri gibi olacak çocuklar yetiştirmeli. İnsanların sessizliğinin nelere yol açabileceğini gelecekteki çocuklara, gençlere anlatmalı, öğretmeliler.

Nuriye ve Semih yaşamalı bundan gayri dileğimiz yoktur.

 

                                                                     Zeynep Derya Yıldız İnce

 

 

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

DİĞER YAZILARI

Ma / Biz / Bahar Nare Kızıl

Ma/Biz!      Seyid Rıza Dersim Alevi toplumunun hafızasıdır! Bitirilmek istenen tarihidir! insansızlaştırılmak istenen coğrafyanın...

21 Kasım 2017

Mükemmel İnsan / Kerim Ersan

Mükemmel İnsan     Bir umut ışığı diyebileceğimiz iyi güzel bir insan profili var, bütün...

6 Kasım 2017

Osmanlı kayıtlarında yok denen Pir Sultan kayıtları / Hamza Aksüt

OSMANLI KAYITLARINDA YOK DENEN PİR SULTAN KAYITLARI   Aleviliğin en ünlü Hak aşıklarından olan Pir...

6 Kasım 2017

Barzaniciler’in Irak ve Suriye Notu / Onur Çetinkaya

Barzaniciler’in Irak ve Suriye Notu   Amerika, Suriye’de kara ordusu olarak kullandığı YPG eliyle güneye...

26 Ekim 2017

Onurca-2 / Onur Çetinkaya

Onurca-2   Tecrübeme dayanarak söyleyebileceğim tek şey var dine dair, o da; kutsallarımızı anlatarak prim...

23 Ekim 2017

Copyright © 2017. Yeni Gündem