Devlet koruyamazsa biz ne yapabiliriz ki?

29 Mayıs 2017, 17:53

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş, IŞİD'in olası saldırı planı hakkında konuştu.

HBVAKV Başkanı Tuncer Baş: “Devlet eğer kendi genel güvenliği içerisinde Alevileri koruyamayacaksa özel olarak bizim yapacağımız bir şey yok. Terör saldırısı eğer bizim kapımıza kadar gelmişse kapı önünde alınacak güvenlik tedbirleri sadece büyük fotoğrafın küçük karesi olur.”

Geçtiğimiz Pazar günü Ankara Valiliği Alevi kurumlarına olası IŞİD saldırısına karşı güvenlik tedbirlerini arttırma tavsiyesinde bulunmuştu.
PİRHA’nın aktardığına göre, konuya ilişkin Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş’ın yorumu: “Gündem değiştirilmek isteniyor”

21 Mayıs’ta Ankara’da öldürülen IŞİD militanlarının evinden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın (HBVAKV) krokisinin çıkması üzerine Ankara Valiliği, Alevi kurumlarına güvenlik tedbirlerini arttırma tavsiyesinde bulundu.

Ankara Valiliği Özel Kalemi’nden Alevi Kurumlarının başkanlarıyla toplantı gerçekleştirmiş ve ABF, PSAKD, HBVAKV, Türkmen Alevileri Dernekleri, Divriği Kültür Derneği, Ehli Hak Cemevi ve AKD Genel Başkanı ile bir araya gelmişti.

Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş, gündem değiştirilmek istendiğinde Alevilere saldırı haberlerinin gündeme getirildiğini söyledi. Baş, Türkiye toplumu olarak Kürtler, Aleviler, KHK’den mağdur edilmiş emekçiler olarak hepimizin el ele verip direnişi örgütlememiz gerekiyor” diye konuştu. Tuncer Baş, bu durum karşısında neler yapılması gerektiğine dair Alevilere seslendi.

Tuncer Baş toplantıda valinin “Devlet olarak güvenliğimizi, tedbirimizi alıyoruz. Ama sizden de istediğimiz özellikle girişlerde çıkışlarda, tanımadığınız, kuşkulandığınız kişileri aramanız, sorgulamanız gerekiyor, dikkat edin” dediğini söyledi.

Özel güvenlik talebinin olmadığını vurgulayan Tuncer Baş, “Güvenlik işi, istihbaratın ve kolluk kuvvetinin birlikte yürüteceği sofistike bir iş. Burada bizim yapacağımız bir şey yok. Güvenliği devletin sağlaması gerekiyor. Eğer İŞİD’li saldıracaksa, biz kurumlar olarak, kapıda basit güvenlik önlemleri alabiliriz ama bu fotoğrafı tamamlayan küçücük bir kare olur” dedi.

Tuncer Baş ayrıca Alevi halkının da tarihsel tecrübelerden dolayı kırgın ve tedirgin olduğunu belirtti.

Medyada pilot uygulama meselesini de değerlendiren Baş, “Pilot uygulama da şöyle oldu. Bütün konuşmalardan sonra bir kurum başkanımız, ‘Sayın Valim siz yazıyı yazın belediyelere, belediyeler bu konuda yardımcı oluyor’ dedi. Bunu bütün Türkiye’de pilot uygulama yapın deyince, bizim itiraz etmemize kalmadan, Vali sözünü kesip ‘ya başkanım, şimdi karıştırmayın pilotu. Biz Ankara’da böyle sıcak bir gündem var, bu konuda ne yapabiliriz diye size danışıyoruz’ dedi. Yapacağımız işin sonuçta sizin toplumunuz tarafından, kurumlarınız tarafından da kabul edilir bir şey olmasını ön görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Tuncer Baş, “Belli ki Valilik ve Hükümet şu aşamada Aleviler üzerinden bir kavgayı istemiyor. Biz bunu anladık” dedi.

Alevilerin Özel güvenlik tedbirine ihtiyacı olmadığını belirten Tuncer Baş, “IŞİD’in üzerinde krokilerin, fotoğrafların çıkması bizim için çok orijinal bir şey değildi. Beklenen, olması hoş olduğundan değil, kanıksadığımızdan değil ama sonuçta biz Aleviler bu ülkede önemli bir nüfusuz ve bu ülkeyi karıştırmak istediklerinde sürekli bunu Aleviler üzerinden yaparlar” dedi.

“Devlet eğer kendi genel güvenliği içerisinde Alevileri koruyamayacaksa özel olarak bizim yapacağımız bir şey yok” diyen Tuncer Baş, “Terör saldırısı eğer bizim kapımıza kadar gelmişse kapı önünde alınacak güvenlik tedbirleri sadece büyük fotoğrafın küçük karesi olur. Bu uç noktadır. O işte ne önerimiz oldu ne de telkinimiz oldu. Baştan kestirip attık. Dedik ki, güvenlik, sizin, bizim, şahısların sağlayacağı bir şey değil. Bu sofistike bir iş, istihbaratı, kolluk kuvveti birlikte çalışır, İŞİD’liyi nasıl eylem yapmadan yakalayabiliyorsa demek ki yakalayabiliyormuş, iş bizim kapıya kadar geldiyse, bizim kapıya siz panzerde koysanız, toma da koysanız yapacak olan yapacağını yapar”

“Artık tecrübeler bize gösterdi ki ne zaman gündem değişirilmek isteniyorsa Aleviler ya böyle bir saldırı haberiyle ya da bir saldırıyla rovante edilerek gündem değiştiriliyor” diyen HBVAKV Başkanı Tuncer Baş, “Şimdi bu kadar açlık grevlerinin olduğu, KHK’lerin biçip doğradığı bir dönemde, direnişlerin olduğu, eylemliklerin olduğu bir dönemde özellikle bu tür farazi haberler üzerinden gündemi değiştirmemek adına özellikle bunu da kamuoyuna açıklamadık” diye konuştu.

“Gündemi değiştirmek istemedik, gerçekten şu anda çok önemli bir süreçteyiz, iki tane arkadaşımız görevlerinden uzaklaştırıldığı için bedenlerini ölüme yatırmış durumdalar ve bizim bütün toplum olarak buna sahip çıkmamız gerekiyor. Gündemi böyle balon haberlerle veya gündem değiştirmeye yönelik manipülatif olması olasılığı yüksek olan haberlerle değiştirmemek gayretindeyiz.”

Alevilere çağrıda bulunan HBVAKV Başkanı Tuncer Baş, “Alevilerin, Devlet ilişkisi ve terör ilişkisi konusunda ve diğer konularda hepimizin belli toplumsal hafızası var, belli bir bilgi birikimi ve bilinci var, bunlara izin vermeyiz” diyerek şunları kaydetti:

“Bütün Aleviler, kurumlarımız dikkatli olmalılar, en azından kapıya kadar gelen saldırı riskine karşı uyanık olmalıdır. En temelde birlik çağrısı yapıyorum ve özellikle OHAL koşullarında, bu KHK’ler döneminde bu tür provokatif gündem haberlerine, balon haberlere karşı da dikkatli olmalarını istiyorum. Buna gelmemeliyiz, şu anda sadece Aleviler olarak değil, bütün Türkiye toplumu olarak Kürtler, Aleviler, ötekileştirilmişler, KHK’den mağdur edilmiş emekçiler hepimizin el ele verip direnişi örgütlememiz gerekiyor. Çünkü hakikatten biz bu günlerde bu direnişi örgütlemez, bir takım provokatif şeylerle kendi derdimize düşersek, her şey elden gider. Bugünleri iyi değerlendirip, mücadeleyi, birliği ve direnişi yükseltmeliyiz” diye konuştu.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem