Çocuklar cinsel istismara uğradılar okulun ‘imajı’ bozulmasın diye ört bas edildi

24 Mayıs 2017, 10:12

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Keklikova mahallesindeki Neşe Horasan İlköğretim Okulu’nda müdür yardımcılığı yapan M.D çocuklara cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Okul yönetiminin cinsel istismarlardan haberinin olduğu ancak ‘Okulun imajı bozulacak’ diyerek örtbas ettiği iddia edildi.

 

10 ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDU

12 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunulduğunu bir öğretmenin fark etmesiyle skandal ortaya çıktı.  Müdür Yardımcısı M.D’nin gözaltına alınması sonrası yürütülen soruşturma kapsamında 9 çocuğun daha istismara maruz bırakıldığı öğrenildi.

OKUL İDARESİ: “OKULUN İMAJI BOZULACAK”

Cinsel istismara maruz bırakılan H.B. isimli erkek öğrencinin durumu okul idaresine bildirdiği, fakat okul idaresinin H.B.’nin ifadesini dikkate alması yerine H.B.’ye şiddet uygulayarak, “okulun imajı bozulacak” gerekçesi ile olayın üzerini kapattığı iddia edildi.

 

LEZGİN BOTAN: “BİR ÇOK ODAK TARAFINDAN ÖRTÜLMÜŞ”

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre,  HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Erciş Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek’in de olayı örtbas etmek için girişimlerde bulunduğunu belirtti. Botan, korkunç olayın ortaya çıkmasının ardından çocuklarını okula göndermeyen ve bu yolla olayı protesto eden velilerin aktardığı bilgilere göre İlçe Milli Eğitim Müdürü Şimşek’in olayı örtbas etmek için çeşitli girişimlerde bulunduğunu anlattı. Botan, konu ile ilgili bilgi almaya çalışan gazetecilerin de İlçe Milli Eğitim Müdürü Şimşek tarafından tehdit edildiğini ifade ederek, “Sistematik hale gelen cinsel istismar birçok odak tarafından örtülmüş” ifadelerini kullandı.

 

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem