Beyincik sarkması nedir, nasıl tedavi edilir?

26 Mayıs 2017, 09:46

Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtiler, beyincik sarkması rahatsızlığından dolayı ortaya çıkabilir.

Gençlik çağında sık görülen beyincik sarkması, beyincikteki tonsillalarının foramen magnum altında servikal omurilik kanalı içerisine sarkmasıdır.
Beyinde ve omurilik kanalında Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) nın dolaşımını bozan bu hastalıkta kafa içinde basınç artar. Beyin içindeki basınçta da değişiklikler gözlemlenir.

Hastalığın oluşumunda ileri sürülen 3 teori vardır:

Hidrodinamik teori; kafa içi basıncı ile omurilik kanalı arasındaki basınç farkı nedeniyle bu anomali oluşmaktadır.

Mekanik teori; beyincikteki yapışıklıklara bağlı olarak Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) nın dolanımın bozukluğu söz konusudur.

Yanlış gelişim; yaygın gelişimsel bozukluğun bir lokal uzanımı olarak beyincik dokuları uzamıştır.

Beyincik sarkmasının şikayetleri arasında baş, ense, boyun ve omuzlarda ağrı vardır. Baş ağrısı gece uykudan uyandıracak şiddettedir. Bulantı ve kusma baş ağrısına eşlik eder. Ağrı sürekli değildir. Bazen hiç olmaz. Bunun sebebi BOS dolanımındaki aralıklı seyirdir. Bel ve bacaklarda ağrı görüldüğü de olur. Hastalar tarafından ense, omuz ve kolda basınç ve baskı hissi tarif edilir. Bu ağrıları baş dönmesi dengesizlik şikayetleri takip eder. Artan kafa içi basıncının yansıması olarak gözlerde bulanık görme, çift görme, gözlerin arkasında ağrı ve basınç hissi ışığa ve güneşe bakamama şikayetleri vardır.

Çocukluk ve adelosan çağı ilerleyici skolyozların yüzde 30 unda Tip 1 beyincik sarkması birlikte bulunur görülür. Beyincik bir denge merkezi olduğu için beyincik baskı altında olduğu için özellikle ince hareketler veya koordine hareketler bazen de ellerde titremeler görülür.

Beyincik sarkmasının tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem