Baş dönmesi deyip geçmeyin!

23 Mayıs 2017, 11:20

Vertigo Latince kökenli bir kelime olup, dönmek anlamına gelir. Baş dönmesi halk arasında bir hastalık olarak görülmemekte ve yeterince ciddiye alınmamaktadır. Ama baş dönmesi yaşayan kişiler için bu düşüncenin tam tersi geçerlidir.

Hastalar baş dönmesini , “Bir yerimiz ağrısa ağrı kesici içeriz, istirahat ederiz ya da ağrıyan yerimize masaj uygularız. Ama vertigo hastası iseniz durum böyle olmuyor. Yattığımız yerde bile başımız dönüyor” diye ifade ediyorlar.

Günde birkaç kez hafif dönmelerle başlayan ya da birden ani bir atakla gelen vertigo vücudun denge sisteminde yaşanan bir sorun ile ortaya çıkar. Baş dönmesine eşlik eden mide bulantıları çok şiddetlidir. Tansiyon düşmesinde yaşanan baş dönmesi ile farklıdır. Boşlukta yürüyormuş gibi hissetmek, her şeyin etrafınızda hızla dönüyor olması, düşüyormuş gibi hissetmek, başı sabit tutamamak yaygın anlatımlar arasındadır. Kulak çınlaması, bulantı, kusma, terleme, görme bozukluğu, işitme kaybı gibi şikayetler ile gelişen vertigo bazen de enfeksiyon hastalıklarına bağlı olabilmektedir.

Kendinizde vertigo olup olmadığını basit bir test yaparak anlayabilirsiniz. Ayakta kendi etrafınızda 2-3 dakika dönün ya da öne doğru eğilerek kafanızla yuvarlak çizin. Kısa bir süre sonra etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyorsa, kendinizi berbat hissediyorsanız, sizde vertigo var demektir.

Vertigo nedenleri arasında sayılan hastalıklar:

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): Baş dönmesinin en sık sebeplerindendir. İç kulağın içinde yer alan yarım daire kanallarında yerleşik böbrek taşı benzeri kristallerle açıklanır. Sıklıkla aniden ortaya çıkar. Baş pozisyonundan olumsuz etkilenir ve özgün manevralarla kısa sürede düzeltilebilir.

Meniere Hastalığı: İç kulakta yer alan yarım daire kanallarındaki sıvıda istenmeyen bir artışa bağlı olarak görülen baş dönmesi, kulak çınlaması ve giderek belirginleşen işitme azlığı ile seyreder. Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından takip edilmelidir.

Vestibüler Nörit (Denge sinirinin mikrobik olmayan iltihabı): Genellikle mevsim geçişlerinde görülen, bazı virüslerle ilişkisi olduğu düşünülen, düşük şiddetli, ancak uzamış vertigo atağı ile seyreder. Nöroloji uzmanları tarafından takip edilir.

Beyincik etkilenmesine bağlı baş dönmesi (Serebellar Vertigo): Beyinciği besleyen damarlarda aniden ortaya çıkan tıkanıklık veya beyincikte aniden ortaya çıkan kanamayla seyreden bir tablodur. Sıklıkla damar sertliği veya hipertansiyonu olan yaşlı hastalarda görülür. Hastalarda ani başlayan baş dönmesinin yanı sıra yürüme bozukluğu, mesafe algısında bozukluk, baş ağrısı, bulantı ve kusma görülür. Acilen nöroşirürji uzmanına başvurmayı gerektiren ve hayati tehlikesi olan bir durumdur.

Vertiginöz migren: Orta yaş ve öncesinde baş ağrısı ve baş dönmesi bir arada olur. Baş dönmesini takiben oluşan migren benzeri baş ağrısı atakları ile tanınır. Migren tedavi edildiğinde baş dönmesi de çözülmüş olur.

Vertebrobaziller yetmezlik: Orta yaş ve üzeri grupta sık rastlanan bir baş dönmesi nedenidir. Baş dönmesi sıklıkla herhangi bir tetikleyici etken olmadan aniden başlar, birkaç dakika sürer ve yine aniden sona erer. Görme kaybı, çift görme, konuşma bozukluğu, güçsüzlük veya hissizlik gibi eşlik eden başkaca bulgular da vardır. Nöroloji uzmanı tarafından takip edilmelidir.

MS (Multipl Skleroz): Özellikle orta yaş ve öncesinde başlayan baş dönmesi ataklarında akla gelmelidir. Beyin hastalıkları uzmanları tarafından kolaylıkla teşhis ve tedavi edilebilir.

Denge sinir tümörleri (Serebellopontin köşe tümörleri): Son yıllarda artan cep telefonu kullanım sıklığı ile birlikte sıklığı artan bir tümör çeşididir. Sıklıkla işitme ve denge sinirinin kılıfından kaynaklanan tümörlerdir. Teşhis edildiğinde uzman bir ekip tarafından ameliyat edilmelidir.

Yaralanma: Kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında aşırı kısıtlayıcı bir vertigoyla birlikte bulantı ve işitme kaybı gelişir. Bu durumda baş dönmesi birkaç hafta sürer.

Alerji: Alerjisi olan besinleri aldıklarında ya da havadaki parçacıklar ile karşılaştığında olan beş dönmesidir.

Ayrıca, yaşlılık, migren, boyun kireçlenmeleri ve boyun fıtığı, depresyon gibi psikiyatrik nedenler.

Başta B12 vitamini olmak üzere çeşitli vitamin eksikliklerinde, uzun süreli alkol kullanımı sonrasında hasarlar sonucunda, beyin zarına ait iltihaplarda, başta kanser ilaçları ve tüberküloz ilaçları olmak üzere ilaç yan etkilerinde, bazı epilepsi nöbetlerinde ve bunun benzeri pek çok nedenle de baş dönmesi görülebilir.

Günde bir kaç kez baş dönmesi oluşuyor ve günlük ritminizi bozuyor ise, bu durumda ihmal etmeden hemen doktora başvurmalısınız.

Tedavisi:
Tedavi için öncelikle altta yatan neden bulunmalıdır. Vertigoya neden olan hastalık meniere hastalığı ise ilaç tedavisi, ilaç tedavisi yeterli olmadığı durumlarda özel ameliyatlar yapılabilir, vertigonun nedeni tümör ise ameliyat gereklidir. Herhangi bir enfeksiyon sonucu veya psikojenik nedenlerden dolayı ortaya çıkan vertigolar istirahat ve basit ilaç tedavileri ile tamamen düzelir.

Tetikleyici pozisyondan kaçınma ve dikkatli hareket etmek de önemlidir. Örneğin başınızı hızla sağa sola çevirmeyin. Zor olsa da stresten uzak durmalı, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmelisiniz. Sağlıklı bir vücut için D vitaminin önemini unutmamalı, tuzu azaltıp bol su tüketmelisiniz.

Çay ve kahve gibi içecekleri çok tüketmemeye özen gösterin. Çünkü bu içecekler de iç kulakta sıvı artışına neden olabiliyor. Ve tabi ki sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan spora hayatınızda mutlaka yer verin. Ancak ani hareketler barındıran ağır sporlardan uzak durun.

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem