Barzaniciler’in Irak ve Suriye Notu / Onur Çetinkaya

26 Ekim 2017, 13:02

Barzaniciler’in Irak ve Suriye Notu

 

Amerika, Suriye’de kara ordusu olarak kullandığı YPG eliyle güneye doğru ilerleyerek Irak-Suriye sınırına tampon bölge yapmak istiyor. Direniş ise Irak-Suriye sınırından kuzeye yani Türkiye sınırına ulaşarak Suriye-Irak hattını kapatarak, Barzani’ye silah sevkiyatının yapıldığı yolları kontrol altına alıp kuşatmayı tamamlamak istiyor. Denklem tamam. Şimdi etnik kimlik üzerinden bölge olaylarını okumaya çalışanların mantıksızlığını (en azından çelişkisini) yazalım…

 

Sincar ve Kerkük Kürt bölgesidir, oraya Haşdi Şabi giremez, diyorlar. Ama Rakka da Arap şehri değil mi? Orada YPG’nin ne işi var?

 

Deyrezzor Arap değil mi? Orada Arap aşiretleri yok mu? Hatta o aşiretlerle iş birliği yapmıyor musun? Evet, yapıyorsun. Öyleyse Irak ve İran ile iş birliği yapan KYB’yi niye ihanetle suçluyorsun ki?

 

Arapların Kürtlere iş birliği yapması (sana göre) gayet doğalken, bunun tersi durum yani Kürtlerin Araplarla iş birliği yapması niye hainlik oluyor?

 

YPG’nin kontrol ettiği bölgelerin çoğu Arap şehri, Arapların yaşadığı bölge. Örneğin Türkiye-Suriye-Irak üçgeninde yer alan Haseke bölgesi. Arap olan yerlerde niye YPG var?

 

Arapların yaşadığı yerde Kürt güçleri olabiliyorken, Kürtlerin yaşadığı yerde neden Arap güçleri olamıyor. Hangi kritere göre biri “İşgal” oluyorken diğeri olmuyor? Kriter ve ölçü nedir? Kürtlük mü?

 

 

YPG’nin Suriye’de toprak genişletmesine her zaman bir kılıf buluyorsun da, konu Irak ve Haşdi Şabi olunca niye karşı çıkıyorsun? Sen toprak genişletmek istersen onlar da isteyebilir.

 

Haşdi Şabi’nin İran destekli olduğunu sürekli dillendiriyorsun, peki Barzani’nin Amerikan destekli olduğuna neden karşı çıkıyorsun? Zira Haşdi Şabi 3 yıl önce kuruldu ve ilişkisi en fazla 3 yıllık bir ilişki. Barzani aşiretinin Amerika’yla ilişkisi 30 yılı aşıyor. Buna niye hiç değinmiyor ve olayı “Kürt” vurgulu değerlendirme saçmalığına kurban ediyorsun? İş birliği yapmak sana mı özel?

Sen ya ırkçı birisin; olayları kendi inanç veya etnik kimlik aidiyetine göre değerlendiriyor ve alternatif düşünceleri yobazlıkla suçluyorsun, ya da; ‘yadası’ falan yok, sen kesin ırkçısın. Aynı diğer kimliklerdeki benzerlerin gibisin.

 

Olaylar etnik kimlik ve mezhep üzerinden değerlendirilmez, eğer ben değerlendiririm, yaparım, ederim diyorsan, böyle sorulara verecek cevabın olmaz ve saçmalamaya devam edersin. ‘Halep Sünni şehridir, Alevi Esad giremez’ diyen Siyasal İslamcılardan ne farkın var, söyle bilelim?

 

 

                                                                           Onur Çetinkaya

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

DİĞER YAZILARI

Onurca-1 / Onur Çetinkaya

20 Haziran 2017

Ma / Biz / Bahar Nare Kızıl

Ma/Biz!      Seyid Rıza Dersim Alevi toplumunun hafızasıdır! Bitirilmek istenen tarihidir! insansızlaştırılmak istenen coğrafyanın...

21 Kasım 2017

Mükemmel İnsan / Kerim Ersan

Mükemmel İnsan     Bir umut ışığı diyebileceğimiz iyi güzel bir insan profili var, bütün...

6 Kasım 2017

Osmanlı kayıtlarında yok denen Pir Sultan kayıtları / Hamza Aksüt

OSMANLI KAYITLARINDA YOK DENEN PİR SULTAN KAYITLARI   Aleviliğin en ünlü Hak aşıklarından olan Pir...

6 Kasım 2017

Onurca-2 / Onur Çetinkaya

Onurca-2   Tecrübeme dayanarak söyleyebileceğim tek şey var dine dair, o da; kutsallarımızı anlatarak prim...

23 Ekim 2017

Yazar ve yazıcı / Ümit Altun

YAZAR VE YAZICI…   Türk sinemasının kült filmlerindendir “Tatar Ramazan.” Ahmet Kaya’nın enfes müzikleri eşliğinde...

23 Ekim 2017

Copyright © 2017. Yeni Gündem