Avrupa’nın Kalbinde Bir Masal Şehri PRAG

17 Eylül 2015, 20:51

Avrupa’nın göbeğinde, Gotik mimarisinin en iyi sergilendiği, zamanın durduğu bir kent, Prag…

Prag01

 

Renkli bir tablonun içinde yürüyormuş gibi hissediyor insan. Tepelerindeki heybetli şatolara, göğe yükselen kiliselerine, köprülerine ve görkemli yapılanmasına rağmen sade, zarif, beyaz insanların yaşadığı kent.

Prag; “Altın Şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” olarak da anılıyor. Çok renkli mimariye sahip bu kentte ağırbaşlı gotikten renkli rokokoya hatta gösterişli barok mimarisine rastlayabilirsiniz.

Prag02

Vltava Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan Charles Köprüsü hediyelik eşya satıcıları, müzisyenler, sokak ressamları, cambazlar, kukla oynatıcıları ve büyük kalabalıkları ağırlıyor.

Vaclav Meydanı’nda bulunan Ulusal Müze, Dekoratif Sanatlar Müzesi, ünlü yazar Kafka’nın fotoğrafları ve kişisel eşyalarının sergilendiği Kafka Evi ve Mozart’ın Prag’a geldiğinde kalmış olduğu yer görülmesi gereken müzelerden.
Prag03

Prag’ı gezerken bir kentin büyüleyici biçimde korunduğuna şaşırıyorsunuz. Hradcany Tepesi’ndeki kaleden kenti seyretmek muhteşem bir keyif. Prag, Golz-Kinsky Sarayı, St. Nicholas Kilisesi ve birçok gotik yapıyla çevrili bir açık hava müzesi adeta…

Prag04

 

632 yaşındaki ünlü Astronomik Saat Kulesi, her saat başı çalarken içinden çıkan havari heykelciklerle turistlerin ilgi odağı. Sternberg Sarayı, Loretoi, Maisel Sinagogu, Eski-Yeni Sinagog, St. Nicolas Kilisesi, Kampa Adası, Wallenstein Bahçesi, Belvedere ve Royal Bahçeleri ve Mucha Müzesi mutlaka görülmeli…

 

Prag05

 

 

 

Etiketler:

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem