Aşkın Anlamı Sadakat Olabilir mi? / Zeynep Derya Yıldız İnce

6 Haziran 2017, 14:51

AŞKIN ANLAMI SADAKAT OLABİLİR Mİ?

 

 

 

Aşkın gerçek bir tarifi var mı? Aşağı yukarı 7 milyar insanın yaşadığını var sayarsak 7 milyar çarpı birkaç yüzyıl aşkın tarifi yapılmıştır.

 
Neşet usta, “gönül kimi severse, aşk onda güzeldir” derken, koca Veysel, dur bi tam olarak öyle değil bence, “seversin, kavuşamazsın, aşk olur” diyor. Freud bilmiş bilmiş “aşk yoktur, libido vardır” diye atarlanırken, bizim olmakla olmamak arasında kalan Shakespeare “ah! Bu kadar okudum, bu kadar öykü ya da destan duydum, aşkın yolu asla düz gitmiyor” diyerek engebelerden şikayet ediyor.

 
Leyla ile Mecnun’dan Romeo Juliet’e Ali ile Ramazan’dan Frida ve Diego’nun aşkına kadar kimi gerçek kimi masal pek çok ünlü aşk hikayesi ile kendi aşk hikayemizi kıyaslıyoruz çoğu zaman. Hangisi gerçek aşk?

 
Birbirleri için ölen Leyla ile Mecnun, kavuşamayınca intihar eden Romeo ve Juliet, hayatındaki tek temiz ve saf şeyin Ali olduğuna inanan Ramazan ve birbirlerini her fırsatta aldatan ama birbirlerinden asla kopamayan birbirlerini sevmeyi çok seven Frida ve Diogo’nunki mi gerçek aşk?

 

Kendi adıma en gerçek bulduğum aşk Frida ve Diego’nun ölümsüz aşkı. Frida ve Diego’nun aşkını inceledikten sonra anlatılan yazılan yaşanan pek çok aşkın gerçeklikten uzak olduğunu fark ettim.

 

 

 

Frida ve Diogo 22 yıl süren ve Frida’nın ölümüyle nihayet bulan muazzam bir aşkı birlikte yaşadılar. Sadakatsizliğin ya da özgürlüğün aşka engel olmadığının kanıtı niteliğinde bir gerçeklik ortaya koydular.

 

Dönemi itibariyle skandallara konu olan 22 yıllık ilişkilerinde ikisi de birbirini defalarca aldatmış başka kadınlarla ve erkeklerle sevişmişler. Ancak tüm bu ilişkiler onların aşkını ölümsüz kılmaya yetmemiş.

 

 

Gerçek hayat filmlerde ve romanlarda olduğundan çok farklı. Filmlerde ve romanlarda aldatan erkek ya da kadın mutlaka kötüdür ve filmin ya da romanın sonunda mutlaka cezalandırılır. Gel gelelim hayatın realitesi hiç öyle değil.

 

Düşünün en sevdiğinizle aynı evde yaşıyorsunuz. O tuvaletten çıkıyor peşinden siz giriyorsunuz o kötü durum ve kokuya rağmen aşkınızda azalma olur mu? Bu değişkendir bazıları tiksinebilir ve uzaklaşabilir. Peki sizi başka bir kadın ya da erkekle aldattığında aşkınızda azalma olur mu? Bu da değişkendir, bazıları tiksinti duyabilir ve ayrılabilir.

 
Bence duygular devreye girmediği sürece sevgiliniz, eşiniz, beraber olduğunuz kişi gidip biriyle sevişti diye ilişkiler bitmiyor. İlişkiler ‘aşk bittiği’ zaman bitiyor. Aşkın bitmesi içinse bir sevişmeden daha fazlası gereklidir. Hatta bazen aldatmak-aldatılmak ilişkilerde elektro şok etkisi yaratarak sönmeye yüz tutan aşkı yeniden alevlendirebiliyor bile.

 

 

Mesela yine Frida’nın Diego’dan vazgeçmesini ama yine de sevmekten vazgeçememesini anlatan kendi sözleri:

 
“Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim. Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim.

Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim. Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim.

Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim. Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim.

Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim. Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim.

Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden “sen” olduğun için vazgeçtim.

Bencil olduğun için vazgeçtim. Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi, çünkü sevgim yüceydi.

Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım. Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.”

 

Kısacası kişi, sevilmediğini hissettiği zaman aşkından vazgeçebiliyor, sevdiği kişinin bencil, duygusuz, merhametsiz bir insana dönüşmesine tanık olduğu zaman aşkından vazgeçebiliyor. Kişi toplumdan bağımsız değil, sevdiği insanın salt kendi için yaşadığını dünyaya bir değer katmadığını gördüğünde aşkından vazgeçebiliyor.. Bu listeyi uzatmak mümkün ancak hiç kimse gidip biriyle sevişti diye aşkından vazgeçmiyor bu yalnızca ilişkiyi bitirmek için neden olarak öne sürülebilir ancak gerçek neden diğerleridir.

 

Son olarak bunları okuyunca sevgilinizi, eşinizi, beraber olduğunuz kişiyi önünüze gelenle aldatmayın. Bu yazdıklarım sadece gerçek aşka özgü şeyler. Aşkınız gerçek değilse ortada kalırsınız mazallah.

 

Bir güzellik yapıyor ve sizi Frida ile Diego’nun gerçek görüntüleriyle başbaşa bırakıyorum.

 

                                               Zeynep Derya Yıldız İnce

 

 

 

                                                           

                        

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

DİĞER YAZILARI

Ma / Biz / Bahar Nare Kızıl

Ma/Biz!      Seyid Rıza Dersim Alevi toplumunun hafızasıdır! Bitirilmek istenen tarihidir! insansızlaştırılmak istenen coğrafyanın...

21 Kasım 2017

Mükemmel İnsan / Kerim Ersan

Mükemmel İnsan     Bir umut ışığı diyebileceğimiz iyi güzel bir insan profili var, bütün...

6 Kasım 2017

Osmanlı kayıtlarında yok denen Pir Sultan kayıtları / Hamza Aksüt

OSMANLI KAYITLARINDA YOK DENEN PİR SULTAN KAYITLARI   Aleviliğin en ünlü Hak aşıklarından olan Pir...

6 Kasım 2017

Barzaniciler’in Irak ve Suriye Notu / Onur Çetinkaya

Barzaniciler’in Irak ve Suriye Notu   Amerika, Suriye’de kara ordusu olarak kullandığı YPG eliyle güneye...

26 Ekim 2017

Onurca-2 / Onur Çetinkaya

Onurca-2   Tecrübeme dayanarak söyleyebileceğim tek şey var dine dair, o da; kutsallarımızı anlatarak prim...

23 Ekim 2017

Copyright © 2017. Yeni Gündem