Anne olmadan önce düşün taşın! / Bahar Nare Kızıl

8 Mayıs 2018, 15:44

TÜRKİYE KOŞULLARINDA ANNE OLMADAN ÖNCE, DÜŞÜN, TAŞIN!

Doğurmak her kadının ve her dişinin doğasında vardır ve hayatın devamlılığını kadınlar sağlar. Cinsiyetlerinin böylesi yaradılıştan bir misyonları vardır.

Doğurmakla bir canlıya hayat veriyor dişiler. Hayat vermek büyük bir sorumluluktur; aynı zamanda her kadının duygu bakımından kendisini tamamlamasıdır doğurmak. Kadın doğurdukça güçlenir, dayanıklı olur. Kadın doğası gereği yenilmez bir canlıyken, doğurduktan sonra hiç yenilmez artık doğanın karşısında.

Gel gör ki, kendi türü onu naçar duruma düşürebiliyor.

Yalnız doğurmakla iş bitmiyor. Doğurduğu canlıya güvenli ve kendine yetebileceği yaşama koşulları da sağlamalıdır anneler.

Eger yaşam koşulları, doğurduğu canlının ömrünü kendi doğallığında sürecegi türden degil ise, doğurmak en büyük suçu işlemek ve bir savaş sonucu kadar vahim bir durumdur.

Günümüz savaş dünyasında, çocuk yapmak, yani insanlığın devamlılığını sağlamak pek mümkün değildir.

Doğurmak anne olmak için yeterli degildir!

Tıp teknolojisi doğal yoldan anne olmayı engelliyor. Sezeryanla doğumun olağanlaştığı bir dönemde ise çocuk doğurmak, çocuğun annesini hissetmesi normalken, annenin sezaryanla doğum yapması annelik duygularını tam olarak hissetmesine engel olmaktadır.

Kapitalist kültür, savaş dünyası, sezaryanla doğum sonucu ve kötü eğitimlerle doğurduğunuz şey bir canavara dönüşüp kendi türüne ve gördüğü her şeye saldırarak karşınıza çıkabilir.

Yani bu şartlarda, insan doğurmak da mümkün degildir.

Buna göre: Anne olmak demek, erkek kapitalist sisteme karşı durmak demektir. Anne olmak doğurduğuna yaşam alanı açmak, demektir. Anne olmak, bir tavuğun civcivlerini nasıl koruduğuna bakıp, onu örnek almak demektir. Bütün bunların dışında göz önünde tutulması gereken şeyler de var.

1-Yaşadığınız ülke; toplumsal,siyasal, ekonomik ve en önemlisi de,egitim alanında nasıl bir karakter çizmektedir. Bunlara bakıp bir canlıyı ana rahmine düşürmek gerekir.

Mantık ve vicdan birlikte işlev görmelidir, degil mi?

2-Birlikte çocuk yapacağınız erkek; size ve aileye ne kadar katılıyor ve her şeyden önemlisi de baba olmaya layık ve ebeveyn olma bilincine sahip midir mıdır? Bu soru sorulmalıdır.

Doğurmak anne olmak için yeterli degildir!

Çocuklar,gerek egitim amaçlı olsun gerekse başka nedenlerden dolayı olsun 18/ on sekiz yaşından sonra anneden ayrılıyor, doğanın kanunu böyledir. Peki ya, bu çocuklar bundan sonra nasıl yaşarlar/yaşayabilirler mi, yaşatırlar mı?

Bireysel insanlar olarak evlatlarınızı saldığınız toplum, yavrunuza ne kadar yaşama hakkı tanıyor ? Doğurmadan önce Sorunuz, sorgulayınız!

Devlet vatandaşına karşı ne kadar sorumluluk taşıyor işleyiş yapısında; vatandaşı, sağlıklı toplumlar oluşturmak adına ne kadar kayda değer görüyor?

Vatandaşına, yaşam yolunda, moral olabilecek donanıma sahip midir ? Bu ve buna benzer bir çok soruyu, doğurmadan önce çocuğunuz adına mutlaka sormalı ve sorgulamalısınız ki; her şey doğal ve özüyle yaşanabilinsin.

Kolay mıdır? Dokuz ay karnında taşıdığın öz parçanın/canlının, erkeklerin keyfi çıkardıkları savaşlar sonucu kaybedilmesi ve kötü yönetimlerce canavara dönüştürülmesi. Elbette değildir. Hele ki bir anne için, dünyanın başına yıkılması demektir evladının hayattan koparılması.

Annelerin, yaşama dair sözleri, tavırları olmalıdır. Adil olmayan, yaşatmayan, korumayan yönetim şekillerine restleri çok sert olmalıdır. Babalardan çok, annelerin net bir tavrı olmalıdır hayatta.

Sokağa çıkmalıdır anneler. Çocuklarının güvenli bir toplumda yaşaması için !

Hayatın kurallarını anneler-kadınlar koymalıdır.

Tüm annelerin ve özellikle de yavrularından koparılmış annelerin yaralı yüreklerinden öperim… Aşk ile.

                                                                     Bahar Nare Kızıl

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

DİĞER YAZILARI

Hrant hala yüzükoyun/ Ümit Altun

HRANT HALA YÜZÜKOYUN Hrant katledileli iki yıl olmuştu… Ne cenazesindeki mahşeri kalabalıktan, ne de ilk...

19 Ocak 2018

Meral Akşener’e mezarlık gezdirseydiniz! / Bahar Nare Kızıl

MERAL AKŞENER’E ALEVİ CEMEVİ’Nİ GEZDİRMEK YERİNE MEZARLIKLARI GEZDİRMEK DAHA ANLAMLI OLURDU! Meral Akşener’e, Alevi Cemevi’ni...

16 Ocak 2018

Alevi Sözcüğünün Yapısı ve Anlamı / Hamza Aksüt

ALEVİ KAVRAMININ ANLAMI VE TARİHİ ÜZERİNE   Alevi Sözcüğünün Yapısı ve Anlamı Alevilikle ilgili araştırmalar...

1 Ocak 2018

Gağanê perinê şên bo! / Bahar Nare Kızıl

Gağanê perinê şên bo! Ma roc be roc kulturê xo ra, jüanê (zonê) xo ra...

1 Ocak 2018

Mutlaka okuyun… Ya da okumayın.. / Ali Haydar Çavuş

Mutlaka okuyun… Yada okumayın.. VİCDANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI !!! Bugün kahvaltı yaparken bir dostum aradı. Ailesini...

1 Ocak 2018

Copyright © 2018. Yeni Gündem