Ani işitme kaybının sebepleri

24 Mayıs 2017, 16:12

Birdenbire işitme yetisinin kaybı kulağa imkansız gibi geliyor. Ama kabakulak, kızamık, kızamıkçık gibi viral enfeksiyonlar, ani işitme kayıplarına neden olabiliyor.

Ani işitme kaybı yaşayan hastaların yüzde 25’i yaklaşık bir ay öncesinde bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiklerinden söz ederler. Zaten tetkiklerde de hastaların viral ajanlara karşı önemli derecede artmış antikor seviyeleri görülür.

Üç günden daha kısa bir sürede ortaya çıkan ve işitme testine göre ardışık en az üç frekansta tespit edilen 30dB`den fazla sinirsel karakterde işitme kaybı, ani işitme kaybı olarak değerlendirilir. İşitme kaybı tek ya da iki taraflı olabilir. Çok kısa sürede gelişen işitme kaybı yanında, yüz felci, baş dönmesi, bulantı- kusma, dengesizlik ve kulakta uğultu olabilir. Acil tedavi edilmesi gerekir. Çünkü erken başvuru kaybı geriye döndürebilmektedir. Geç kalınan durumlarda ise, yüz felci, baş dönmesi gibi belirtiler de varsa, işitme kaybı çift taraflı ve çok ileri düzeyde ise sonuçlar çok olumlu olmaz.
Damar tıkanıklıklarının da ani işitme kaybına sebep olduğu düşünülmektedir. Şeker hastalarında, akut lösemide, çeşitli kan hastalıklarında ve by-pass ameliyatlarından sonra da ani işitme kayıplarına rastlanmaktadır.

Menenjit, kronik kulak enfeksiyonları, Multiple Skleroz ve migren gibi nörolojik nedenler, iç kulağa zarar veren birtakım ilaçların kullanılması, metabolik hastalıklar, doğuştan olan bazı hastalıklar, sık rastlanmasa da tümörler, akustik nörinom gibi hayatı tehdit eden hastalıklar önemli ani işitme kaybı nedenleri arasındadır.

Ani işitme kaybında öncelikle neden araştırılır. Tedavi nedene yönelik uygulanır. Bazen ilaç tedavisinin yanında cerrahi müdahale gerekebilir.
Nedenlere yönelik ayrıntılı muayene ve tetkikler en geç bir gün içinde tamamlanmalı ve tedavi süreci başlamalıdır.

Bir anda işitme kaybı başladıysa ve denge problemlerinin yanı sıra mide bulantısı da yaşıyorsanız en kısa zamanda hekime başvurun. Ani işitme kaybı yaşıyor olabilirsiniz!

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem