Akar, Darbe Komisyonu’nun sorularını yanıtladı

31 Mayıs 2017, 09:32

NTV, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun sorularına verdiği yanıtları yayımladı. Akar komisyonun kendisine yönelttiği 10 soruya 8 sayfa yazılı olarak yanıt verdi.

Cevap metninden öne çıkanlar:
– MİT’e ihbarın büyük bir planın parçası olduğunu düşündük
– Konuşma özgürlüğümü komutan tavrı içinde sürdürdüm
– MİT’e yapılan ihbarda darbe söz konusu değildi
– MİT’e ihbarı en başından itibaren ciddi olarak ele aldık
– MİT Müsteşarı Cumhurbaşkanı’nın koruma müdürünü aradı
– FETÖ’nün darbeye cüret etmesini kimse beklemiyordu
– İlk andan itibaren hiçbir pazarlık sözkonusu olmadı
– İlk andan itibaren her şeyi göze alarak veya hiçbir kazancı-kaybı düşünmeden darbecilere şiddetle karşı çıktım
– Hatta emir subayımın, Genelkurmay makam odasında alnıma silah dayadığı anda dahi inandıklarımı ve karşı görüşlerimi tavizsiz olarak söyledim
– Bu işe son vermelerini ve teslim olmalarını defaatle telkin ettim
– Tüm uçuşların durdurulmasını emrettim
– Alınan tedbirlerle darbe öne çekildi ve akamete uğratıldı
– FETÖ/PDY’nin tarafımızdan fark edilmemesi söz konusu değildir
– Tabii ki fark edilmiş hatta en üst seviyede risk olarak tanımlanmıştır
– Mehmet Dişli helikopterdeyken bir yerlerle irtibattaydı.

Komisyon Başkanı Reşat Petek, Akar’ın yanıtlarını NTV canlı yayınında yorumladı. Genelkurmay Başkanı’nı komisyona davet etmediklerinin altını çizen Petek, “Yani davet ettik de gelmedi gibi bir durum yok. MİT Müsteşarı’nı da davet etmedik rapor istedik. Komisyonumuzda şu anda bilgi eksikliği yok her iki cevabı da, gecikmeli de olsa, aldık” diye konuştu.
Genelkurmay Başkanı’na Fethullah Gülen ile görüşme talebinde bulunulduğunu da söyleyen Petek, “Hala bu darbeye kontrollü darbe diyenler var. Özellikle dış dünyada hala FETÖ’yü masum gösterip de yalan yanlış yorumlara karşı tutarlı yanıtlarıyla Genelkurmay Başkanı darbenin arkasında Fethullah Gülen olduğunu belirtmiştir” ifadelerini kullandı.

MEHMET DİŞLİ ELEŞTİRİLERİNE YANIT
Petek, Hulusi Akar’ın darbeci askerlerden Mehmet Dişli ile birlikte Başbakanlık’a gelmesine yönelik eleştirileri de değerlendirdi. “Bunu komisyonda özellikle sorduk” diyen Petek, “Genelkurmay Başkanı’nın ‘sen kal’ demesine rağmen Dişli’nin Akar’ın iradesi dışında ‘bir yerlerle görüşeceğim’ diyerek o olayın süreçteki ve zamandaki heyecanı içerisinde helikoptere binerek beraber geldiği yorumu çıkıyor” diye konuştu.

NİHAİ RAPOR HAZİRAN SONU
“Taslak raporumuzda savcılık ifadelerinden de yararlanmıştık. Şu süreçte nihai raporumuzda bu cevaba da yer vereceğiz” diyen Petek, şunları kaydetti:
“Biz davet ettiğimiz makamların komisyona gelerek bilgi verdiklerini gördük. Yaşar Büyükanıt hasta olduğu için gelemeyeceğini söyledi, Necdet Özel de yazılı cevap verdi. Keşke o da gelip konuşsaydı. Eski Cumhurbaşkanı Necdet Sezer, başbakanlardan Mesut Yılmaz cevap vermedi. Sayın Abdullah Gül, Davutoğlu, Tansu Çiller’den cevap aldık ve raporumuzda yer verdik. Biz tarihe bir not düşüyoruz. TBMM adına bu darbe girişimini ve FETÖ’yü araştırmakla görevli komisyonumuz objektif bilgilere dayanarak FETÖ ve darbe girişimi gecesini araştırmıştır. Arkasında durabileceğimiz sağlam bir rapor çıkmıştır. Yargı bizden bağımsız olarak kararı kendisi verecek ama biz de milletimizi aydınlatma görevini yapıyoruz. Muhtemelen haziran sonunda nihai raporumuzu açıklayacağız.”

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yanıtlarının tam metni:

 

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem