Adil Öksüz’ü bırakan hakim: “Cemaat’in abisiydim”

25 Mayıs 2017, 09:00

Adil Öksüz’ü serbest bırakan eski hâkim Çetin Sönmez’in (itirafçı) savcılık ifadesinde, “Yurtdışı çıkış yasağı olduğu için Öksüz’ü tutuklamaya ihtiyaç duymadım. Cemaat abisiydim. Gülen’le yemek yedim” dediği öğrenildi.

Eski Ankara Batı Hâkimi olan Çetin Sönmez, etkin pişmanlık yasasından faydalanarak ‘itirafçı’ olmuştu. Sönmez, darbe girişinin kilit isimlerinden Adil Öksüz’ü serbest bıraktıktan sonra HSYK tarafından açığa alınmış, bir süre sonra da ihraç edilmişti. Bu zaman zarfında elektronik kelepçe ile ev hapsinde olan Sönmez, emniyetteki ifadesindeki bazı bölümleri savcılıkta değiştirmesi nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ADİL ÖKSÜZ FOTOĞRAF: DHA

Habertürk’ten Helin Şahin’in haberine göre, Sönmez, üniversite öğrencisi olduğu sıralarda Gülen Cemaati’yle irtibatlı olduğunu belirterek, Polis Koleji’ndeki öğrencilerin ‘cemaat abisi’ olduğunu söyledi. Öğrencilerle 1988 yılında ev sohbetlerinde bir araya geldiğini belirten Sönmez, şunları söyledi: “Üniversite yıllarımda o zaman cemaat olarak bildiğim örgütle irtibatlı yurt ve evlerde kaldım. O dönemde tanıdığım arkadaşlarımla, cemaatle ilişiğimi kestikten sonra da örgütsel amaç olmaksızın görüştüm. Bunun dışında örgütün finansal kuruluşlarında hesabım yok.”

Emniyetteki ifadesinde “Adil Öksüz’ü bire bir tanıyor musunuz?” sorusuna “Tanımıyorum” karşılığını veren Çetin Sönmez, Öksüz’ü neden serbest bıraktığını da şöyle anlattı: “Adil Öksüz’ün darbe teşebbüsüne iştirakinden kesinlikle haberdar değildim. Ben Adil Öksüz dosyasını incelerken şüpheli hakkında bir önceki hâkim tarafından adli kontrolle yurtdışı çıkış yasağı konulduğu için yeni bir koruma tedbiri ve bu kapsamda tutuklamaya ihtiyaç duymadım. Ancak kesinlikle terör örgütüne destek amacıyla bu kararı vermedim.”

Sönmez, Fethullah Gülen’i tanıdığını, onunla yemek yediğini itiraf ederek, şu bilgileri verdi: “Kuzenlerim Osman Ö., Ergün Ö., Feyzi Ö. ve Yüksel T. hakkında FETÖ soruşturmaları kapsamında işlem yürütülüyor. Ali Rıza Ç., Hasan M., Akın K., Mehmet D., Tayfun K. ve Fazlı D. ile staj gördüğüm dönemlerde yapılan sohbetlere katılıyordum. Fethullah Gülen ile bir okulun üst katında bulunan geniş mekânda çoğunluğu hâkim adayı olan arkadaşların bulunduğu toplantıda yemek yedim. Ancak o toplantıya katılan kişileri hatırlamıyorum. Fethullah Gülen’e doğrudan bağlı olan, gerektiğinde uzun yıllar uyuyan hücre şeklinde hareket edebilecek ve ‘Bozyaka talebesi’ olarak anılan gruptan haberim yok. Gülen’in İzmir Bozyaka’ya yakın bir yerde bulunan Yamanlar Öğrenci Yurdu’nda ve Okulu’nda kaldığını duymuştum.”

YENİ HABERLER

Copyright © 2017. Yeni Gündem